דיקור

 מרידיאנים ונקודות הדיקור:

המרידיאנים הם ערוצים או מסלולים אנרגטיים בהם זורם הצ'י (אנרגיית החיים). ישנם סה"כ 20 מרידאינים: 12 מרידיאניים עיקריים אשר מקבילים לאיברים, למערכות גוף או לתפקודים ספציפיים ו-8 מרידיאנים מיוחדים. חוסר איזון בזרימת הצ'י גורם למחלה. כאשר הצ'י זורם נכון האיזון בגוף נשמר.

על כל מרידיאן ישנן נקודות דיקור בהן נובעת אנרגיה, כל נקודה כזו היא בריכת אנרגיה. ישנן 365 נקודות דיקור וכל נקודה שייכת למרידיאן ספציפי הקשור לאיבר ספציפי ולכל נקודה תפקודים המתאימים לה.

 ישנן מספר תיאוריות על איך הדיקור עובד:

תיאוריה אחת אומרת שהדיקור מגרה את מערכת העצבים ודרך כך משפיע על הורדת כאב, למשל. תיאוריה נוספת אומרת שהדיקור מדרבן את הגוף לשחרר חומרים נרקוטיים הנקראים אנדורפינים אשר מורידים כאב.

מחקרים אחרים מצאו שהדיקור גורם לשחרור של חומרים משחררי כאב אחרים הנקראים אופיודים אשר משתחררים בגוף בזמן הטיפול בדיקור.

 מחטי הדיקור הינן דקות כעובי שערה והינן מחטים סטריליות וחד פעמיות. הדיקור הינו שטחי, המחט חודרת פנימה לתוך העור בין מ"מ אחד לבין מ"מ בודדים, תלוי בסוג הטיפול ובאזור הדיקור ( באזורים בעלי רקמת שומן גדולה יותר המחט תוחדר עמוק יותר ובאזורים דקים יותר המחט תוחדר שטחית).

חוויות הדיקור משתנות ממטופל למטופל, אבל רב המטופלים מדווחים על כאב מינמלי בעת החדרת המחט לעור (ממש דקירונת קטנה) ולאחר מכן יכולות להיות תחושות שונות כמו משיכה פנימה במקום הדיקור, זרמים קלים מהנקודה למעלה או למטה או זרמים בגוף, לעיתים תחושת נימול קלה. כל אלו תחושות טובות המראות כי הדיקור עובד.

זמן הדיקור הוא כ-25 דקות בהן המטופל שוכב עם המחטים ונח. לעיתים בזמן הטיפול נרדמים או מנמנמים קלות. לפעמים לאחר הטיפול בדיקור יש תחושת עייפות למספר שעות.

הדיקור הוא בטוח ועם מעט תופעות לוואי.