הפלות חוזרות

 

במאמר זה נדון בנושא הקשה והמייאש לעיתים אובדן הריון המתבטא בהפלות ספונטניות ו הפלות חוזרות בשבועות מוקדמים להריון, ניתן סקירה מערבית למצב וכן את הפיתרונות הפיזיים ולא פחות חשוב, הנפשיים של הרפואה הסינית.

הפלות חוזרות – הגדרה:

ישנו ויכוח בספרות מתי יש להגדיר את בני הזוג כסובלים מ הפלות חוזרות, האם לאחר שתי הפלות ספונטאניות או שלוש. השאלה מתי להתחיל בבירור הגורם להפלות תלויה גם בגיל האם ובצורך של בני הזוג בטיפולי פוריות. במקרים רבים כשמדובר בנשים בגיל מבוגר (מעל 35) ובזוגות העוברים טיפולי פוריות, יתחילו את בירור ההפלות החוזרות כבר לאחר שתי הפלות.

סקירה מערבית:

באופן כללי, הסיבוך הנפוץ ביותר בהריון אנושי הוא אובדן הריון בשבוע מוקדם, מצב זה מתרחש בכ- 75% מכל הנשים המנסות להרות. רב אובדני ההריון  (כשני שלישים) לא מתגלים היות והם מתרחשים בשלבים מוקדמים מאוד לפני האבחנה הקלינית של הריון (שבוע ה-5 להיריון). מאלו שכן מתגלים, 15-20% יסתיימו בהפלה ספונטנית (SABs) או בהריון מחוץ לרחם. ככל ושבוע ההריון מתקדם יותר כך שיעור ההפלות יורד. עד שבוע 8-9 שיעור אובדני ההריון מגיע ל- 10-12% לאחר שבוע 8-9 השיעור יורד ל- 2-3%  ומגיע לכך שלאחר שבוע 16 שיעור אובדני ההריון הינו 1%.

בערך 5% מהזוגות המנסים להרות יחוו שתי הפלות רצופות, ו-1% בערך מהזוגות המנסים להרות יחוו שלוש או יותר הפלות רצופות.

הגורמים להפלות חוזרות:

 • הפרעות כרומוזומאליות (50-60% מההפלות הספונטניות בטרימסטר הראשון הינן עקב הפרעה כרומוזומלית בעובר- זו בעצם יכולת הגוף לסנן החוצה הריונות לא תקינים. ברחם ישנה מערכת בקרת איכות אשר יודעת לזהות עובר לא תקין עוד לפני השרשתו ברחם ולכן  האישה אפילו לא מודעת לכך שנוצר עובר אלא חווה ווסת רגילה ובזמן, לעיתים המערכת מזהה את הבעיה בעובר כבר בתחילת ההשרשה ואז ישנו איחור קל בווסת- זהו בעצם "הריון כימי" מפני שאם ניקח בדיקת דם בשלב זה נראה עדות להופעת הורמון בטא  hcg אשר נעלמת לאחר מספר ימים,)
 • הפרעות מבניות ברחם
 • הפרעות הורמונאליות באם (למשל חסר בפרוגסטרון, פעילות יתר או תת פעילות של בלוטת התריס וכו')
 • מחלות רקע של האם (כמו סכרת או מחלות אוטואימוניות לדוגמא: תסמונת הנוגדנים כנגד פוספוליפידים )
 • נטייה לקרישיות יתר (טרומבופיליה)
 • אי ספיקת צוואר הרחם

בנוסף לכל אלו גיל האם, גיל האב וולדנות האישה משפיעים על שיעור ההפלות. שיעור ההפלות עולה עם הגיל, בנשים מתחת לגיל 20 שיעור ההפלות הינו 12% ומגיע ל-26% בנשים מעל גיל 40. כאשר גיל האב נמוך מ-20 שיעור ההפלות עומד על 12% ומגיע ל-20% כאשר האב מבוגר מ-40. הסיכון להפלה בנשים שלא ילדו מעולם הוא כ- 6%, והוא עולה ל-30-25% אצל נשים שחוו שלוש או יותר הפלות ספונטניות.

ובכל זאת, בכ- 50% מהמקרים לא ניתן יהיה להצביע על גורם ספציפי להפלות חוזרות.

 הטיפול בהפלות חוזרות:

כאשר הגורם להפלות החוזרות ידוע הטיפול הוא בהתאם:

 • הפרעות כרומוזומאליות: ניתנת האפשרות לוודא כי העובר אינו לוקה בהפרעה שממנה סובלים ההורים, במסגרת תהליך המכונה (PGD (pregestational diagnosis . בני הזוג צריכים לעבור הפריה חוץ גופית (גם אם אינם סובלים מבעיות פריון), ואז ניתן לבדוק את העוברים לפני החזרתם לרחם – רק העוברים התקינים מוחזרים. רופאים רבים מוסיפים תמיכה של תכשירי פרוגסטרון בשליש הראשון להריון וחומצה פולית למשך כל ההריון.
 • בנטייה לקרישיות יתר: הפרין נמוך משקל (קלקסאן).
 • בהפרעות הורמונאליות טיפול בהתאם לסוג ההפרעה.
 • בזוגות אשר לא ברור הגורם הספציפי להפלות נהוג לתת תמיכת פרוגסטרון למשך השליש הראשון להריון וחומצה פולית למשך כל ההריון. חלק מהרופאים מוסיפים לטיפול גם קלקסאן.

 נקודת המבט של הרפואה הסינית:

2013-03-08 11.51.29

 ברפואה הסינית מסתכלים על האדם כשלם (גוף-נפש) ולא רק על החלק הפיזי. ולכן בנשים אשר חוו מספר הפלות, ינתן משקל גם לפן הנפשי. חשוב לוודא שהאישה אשר חוותה מספר הפלות הצליחה להתגבר על כך ברמה הנפשית והפיזית כאחד ואכן מוכנה להכיל בתוכה הריון חדש. כדי להצליח להכיל הריון צריך גוף חזק ונפש נקייה.

כאשר אישה מגיעה לטיפול ברפואה סינית לאחר הפלה נהוג להמליץ לה לא להרות כשלושה עד שישה חודשים לפחות. בזמן הזה מחזקים את הגוף והנפש כדי שיוכלו להכיל הריון תקין. הטיפול נעשה באמצעות דיקורצמחי מרפא ותזונה.

 הגורמים ל הפלות חוזרות מבחינה סינית:

 • חולשת יין ויאנג הכליות: ברפואה סינית, הכליות מכילות את תמציות הגוף. אנרגיית הכליות היא שיוצרת את הקונסטיטוציה של האדם. ולכן צ'י (אנרגיה) כליות חזק, חיוני לקיומו של הריון תקין. אם יין או יאנג הכליות חלש, הגוף לא מסוגל להחזיק הריון.
 • חסר צ'י ודם: צ'י (אנרגייה) הטחול מאפשר את סגירת צוואר הרחם ועוזר ביצירת הדם ובהזנת העובר.אם צוואר הרחם לא סגור טוב זה יכול לגרום הפלות חוזרות. במצב הזה, חשוב מאוד לחזק את צ'י הטחול. חסר באנרגיית הטחול יכול לגרום לחסר דם, אשר יכול להוביל לתינוקות קטנים ולהזנה לקוייה לעובר. חסר דם יכול להתבטא בדימום ווסתי מועט וברירית רחם דקה.
 • חום בדם: יכול להיגרם מחסר יין בכליות או מתח אשר יוצרים חום. חום יכול להיות גם תוצר של דלקת. חום גורם לתנועה והריון לא יכול להתקיים כשיש יותר מדי תנועה.
 • סטאזיס (תקיעות) דם: כדי שהריון יתקיים רירית הרחם צריכה להיות חדשה ועשירה בכלי דם  להזנת העובר. סימן מובהק לסטאזיס דם זה התכווצויות בזמן הווסת. גם אנדומטריוזיס מצביע על סטאזיס דם. נשים הנמצאות תחת קטגורייה זו מאובחנות עם קרישיות יתר ומקבלות קלקסאן או אספירין לאורך כל ההריון. ברפואה סינית, סטאזיס דם יכול להראות גם על חסימות ממשיות ברירית הרחם אשר מובילות להפלות. בעזרת צמחי מרפא ודיקור ניתן לעודד את זרימת הדם ולפתוח את תקיעות הדם.

 הטיפול ב הפלות חוזרות מבחינה סינית:

 הטיפול ברפואה סינית הינו באמצעות דיקור, צמחי מרפא ותזונה אשר מאזנים את הגוף והנפש. וכן תמיכה לאורך כל הטיפול ובזמן ההריון. הטיפול נמשך כשלושה עד שישה חודשים (בהתאם למצב המטופלת) בהם מחזקים את הכליות והטחול. אם יש סטאזיס דם פותחים ומניעים את הדם ואם יש חום בדם מסלקים חום ומקררים. לאחר שהגוף והנפש מספיק חזקים כדי להכיל הריון אז ניתן להיכנס להריון והטיפול יימשך גם בזמן ההריון עד לשבוע 12 אז הסיכוי להפלה קטן משמעותית.