מוקסה

המוקסה בשימוש באסיה כבר אלפי שנים, מוקסה  עשויה מצמח הלענה, זהו צמח מעט ספוגי. ברפואה הסינית משתמשים במוקסה כדי לקדם את הריפוי, לחזק את הדם ולהמריץ את תנועת הצ'י בעזרת חימום.

ישנם שני סוגים של מוקסה: מוקסה ישירה ומוקסה לא ישירה.

מוקסה ישירה: מדובר בקונוס קטנטן בגודל של גרגר אורז המונח על העור בנקודת דיקור מסוימת ומובער, המטפל מכבה אותו לפני שיבוא במגע עם העור. בטכניקה זו משתמשים כאשר מעוניינים לחזק את הגוף ופחות לחמם.

מוקסה לא ישירה:  ישנם מספר סוגים של מוקסה לא ישירה ביניהם סיגר מוקסה (המגיע בגדלים ועוביים שונים) אשר מחממים איתו

מיטל סומך, דיקור סיני, הוד השרוןנקודות דיקור או אזורים בגוף למשך מספר דקות עד שהעור הופך אדום. מוקסה נוספת היא מוקסה על מחט (קיוטושין) זהו גליל מוקסה קטן אשר ננעץ על ידית המחט לאחר שמחדירים את המחט לנקודת דיקור. זה מייצר חום במחט עצמה וסביב נקודת הדיקור. לאחר שגליל המוקסה נשרף כולו מורידים אותו מהמחט ומוציאים את המחט. מוקסה לא ישירה בתפזורת איתה אפשר ליצור קונוסים גדולים יותר על נקודות מסויימות או לשים בתוך קופסת מוקסה לחימום אזורים גדולים יותר כמו גב או בטן תחתונה.

משתמשים במוקסה ב- TCM לאנשים אשר סובלים מקור או מסטגנציה (תקיעות). השריפה של המוקסה מחממת את נקודת הדיקור ודרך כך זרימת הצ'י במרידיאנים משתפרת.

אחד הנושאים הנחקרים ב מוקסה הוא היפוך עובר. נמצא שמוקסה על הנקודה ה- 67 של מרידיאן שלפוחית השתן מועילה להיפוך עובר אשר נמצא במצג עכוז.

מוקסהבנוסף מוקסה מרגיעה את הרחם וכן מרגיעה התכווצויות במחזור במטופלות הסובלות מקור ברחם.