סינוסיטיס

סינוסיטיס זוהי דלקת או זיהום באחד או יותר מחללי הסינוסים הגורמת לחסימת הניקוז של חלל הסינוסים. סינוסיטיס חריף/אקוטי – הניקוז נסתם כתוצאה מהיווצרות מוגלה לאחר התקררות ומופיעים כאבים. סינוסיטיס כרוני – כאשר יש התקפים חוזרים של סינוסיטיס, או במצב שבו קיימת מוגלה בסינוסים כל הזמן.

הסינוסים הם מערכת של חללים פנימיים בתוך עצמות הפנים, דפנות הסינוסים מצופות ברירית אשר מפרישה ריר לתוך מעברי האף ותפקידה לנקות את האף ולווסת את הטמפ' בו (לקרר או לחמם לפי הצורך). הריר הזה מופרש לאף דרך פתחי הניקוז של הסינוסים, אוורור הסינוסים המתבצע באמצעות פתחים אלה הוא תנאי חיוני לשמירה על סינוסים בריאים , אף בריא הוא אף לח, חסימה של פתחים אלה עלולה לגרום להיווצרות סינוסיטיס. 

קיימים 4 זוגות של סינוסים:

1. סינוסים מקסילריים- ממוקמים מתחת לארובות העיניים משני צידיהן, דלקת בסינוס זה תביא לכאב באזור שמתחת לעיניים שיכול להקרין גם כלפי מעלה לכיוון המצח.

2. סינוסים פרונטליים – ממוקמים מעל העיניים, דלקת של סינוסים אלה גורמת לכאב ראש באזור המצח בחלק שמעל העיניים.

3. סינוסים אתמואידלים – ממוקמים במרכז הפנים באזור שמאחורי האף, דלקת בסינוסים אלה תגרום לכאב באזור מרכז הפנים.

4. סינוסים ספנואידלים – ממוקמים בתוך קופסת הגולגולת, מאחורי הסינוסים האתמואידלים, דלקת סינוסים אלה תגרום לכאב עורפי או כאב ראש הממוקד במרכז הקודקוד.

סינוסיטיס נפוצה גם בקרב ילדים, השכיחות אצל מבוגרים היא בין 10-15% ואצל ילדים בין 3-5%, נדיר מאד בילדים מתחת לגיל שנה.

סימפטומים שכיחים נזלת סמיכה ומוגלתית בצבע צהבהב-ירקרק. גודש באף, תחושת אף סתום וקושי לנשום דרך האף. לחץ או כאב מעל עצמות הפנים באזור שמעל העיניים או ביניהן. שיעול ליחתי. ריח פה לא נעים.

הגורמים לבעיית סינוסיטיס – הצטננות ונזלת ממושכת הגורמת לחסימת האף. גודש באף כתוצאה מהימצאות אלרגנים כמו אבק או מזון אלרגני. ריבוי שינויי טמפ' חדים. שינויים בלחץ האוויר (טיסה, צלילה) הגורמים לגודש באף. גורמים הקשורים למבנה הפנימי של האף- קונכיות מוגדלות או סטיה של המחיצה באף. בעקבות טיפולי שיניים שונים כמו הרמת סינוסים, טיפולים בלסת עליונה, טיפולי שורש.

האבחון נעשה במס' דרכים, הסתכלות עם ספקולום (מכשיר מפשק) בתוך האף, בדיקה אנדוסקופית בעזרת צינור המכיל סיב אופטי ומצלמה והרדמה מקומית, ע"י צילום רנטגן בחללי האף, במצבים חמורים – C.T. , אפשר לבצע משטח על מנת לזהות את סוג הזיהום (וירוס, חיידק, פטריה).

דרכי טיפול – רוב המקרים של סינוסיטיס הם מקרים קלים וחולפים מעצמם, ישנן תרופות שפותחות את מעברי הסינוסים (אוטריוין וכו'), אנטיביוטיקה, שטיפת סינוסים עם מי מלח וניתוח במקרים שיש חסימות אנטומיות או של פוליפים, גם במקרים כרוניים לפעמים הפתרון הוא ניתוח אשר בו מרחיבים את הפתחים הטבעיים של הסינוסים.

רפואה סינית

Bi Yuan – מצב של חשיפה חוזרת ונשנית לפתוגנים חיצונים ובעיקר רוח חמה, חום בריאות, חום ולחות בטחול ובקיבה, חום ולחות בכבד/כיס המרה. פתוגנים אלה עולים למעלה דרך מסלולי המרידיאנים ויוצרים סטגנציה ועודף בראש.

אטיולוגיה – חדירה חוזרת ונשנית של רוח חמה וכמו כן תזונה שומנית/מטוגן/חריף/מזון קר מדי/מוצרי חלב/מתוק- הגורמים להיווצרות ליחה ומיצוק הנוזלים העולים דרך המרידיאנים לכיוון הראש.

סינדרומים:

רוח-חום (למצב אקוטי וגם למצב כרוני שבתוכו מתפתח מצב אקוטי) תופעות של אף גדוש סתום עם הרבה נזלת צהובה/ירוקה מסריחה, כאבי ראש, ירידה בחוש הריח, חום עד חום גבוה. טיפול – פיזור רוח וחום.

חום בריאות– אף סתום, נזלת צמיגה צהובה/ירוקה מסריחה, הדלקת מתרכזת באזור הסינוסים המקסילריים, פנים אדומות, יתכן חום נמוך באופן קבוע, הרבה כאבי ראש, צמא. טיפול – פיזור חום וקרור.

חום ולחות בכבד/כיס מרה– (מסטגנצית צ'י לאורך זמן יהפוך ל- Liv/GB Fire) אף סתום, נזלת צמיגה, עיניים אדומות/צורבות/דומעות, פנים אדומות בד"כ, כאבי ראש ורטיקלים/ טמפורלים/ פרונטלים, סחרחורות, טעם מר בפה, עצירות, שתן כהה ומרוכז עם ריח חריף, עצבנות. טיפול – הוצאת חום ולחות, הנעת צ'י.

חום ולחות בטחול/קיבה– אף סתום, נזלת צהובה/ירוקה, לחיים אדומות, שפתיים יבשות, תחושת כבדות ועמימות באזור הראש עד עמימות מנטלית, כאבי ראש פרונטלים, סינוסים מקסילרים, תחושת מלאות וכבדות, מחנק באזור האפיגסטריום (מחמיר בד"כ אחרי אוכל). טיפול – פיזור ליחה והוצאת חום.